Biz Sizi Arayalım

Adınızı ve telefon numarasını girin, - biz sizi arayalım

Ad:

Telefon:

Ne zaman arayalım?:

Güvenlik Kodu:

KONUT KREDİSİNDE FAİZLER %1 İN ALTINA İNER Mİ ?

Siyasi ve ekonomik istikrarın kredi maliyetlerini aylık yüzde 1e kadar düşürmesi konut sektöründe talep patlamasına yol açtı. Ancak mayıs ve haziran aylarında uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisiyle oranlar yüzde 2,3e kadar tırmandı. Faizler tekrar 1,7-1,8e gerilediyse de tüketiciler eskisi gibi yüzde 1li seviyeleri beklerken, uzmanlar söz konusu seviyelerin cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin ardından yakalanabileceğini söylüyor.

Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, öncelikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin konut piyasasının yönünü belirleyeceğini, bunun piyasalarca olumlu görülmesi durumunda konut kredi faizlerinde düşüş başlayacağını ifade ediyor. Genç, konut kredilerinin mayıs öncesi seviyesi olan yüzde 1lerin altını görmesi için ise genel seçimlerin yapılması gerektiğini vurguluyor. Mayıs ve haziran sonrası konut kredilerinde yüzde 70e varan azalma görüldüğünü aktaran yönetici, "Aslında bu, sağlıklı gelişim açısından iyi bir durum." yorumunu yapıyor. Gençe göre, artık daha bilinçli müşteri geliyor. Kredi başvurularında onaylanma oranı yukarılara çıkmaya başladı. Emlak piyasasındaki fiyatlarda, önümüzdeki dönemde kriz gibi bir ortam beklenmediği için düşüş yaşanmadığını söyleyen Genç, alıcıların faizler yüksek olduğu için bu fiyatlardan ev almak istemediğinin üzerinde durdu. Genç, emlak sahiplerinin de ileriye yönelik beklentileri olduğunu ve bunun için satış yapmamalarının onlar için olumlu olacağını vurguladı. Tut-sat olarak bilinen mortgage tasarısının bir an önce çıkmasının iyi olacağını dile getiren Genç, "Ancak hangi kanun çıkarsa çıksın onun anlaşılması, piyasa tarafından algılanması 1-2 yılı buluyor." diye konuştu. Yasanın çıkmasının ardından, "Değişken faiz nedir? Korkulması gerekli mi?" gibi konularda bankaların müşterilerini eğitmesi gerekeceğini söyleyen Genç, tasarının şu anda tüketiciden ziyade, vade riskini azaltacak olması nedeniyle bankalarca beklendiğini kaydetti. Vatandaşların daha çok seçim öncesi bir hareket yapıp yapmama konusunda tereddüt yaşadığını belirten Genç, "Mortgageı bekleyen çok fazla insan olduğunu sanmıyorum." şeklinde konuştu.

antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya belek rent a car rent a car belek belek transfer transfer belek transfer alanya alanya transfer belek transfer belek transfer трансфер Белеке Белеке трансфер белек трансфер belek transfer Alanya transfer Alanya transfer Alanya transfer Antalya transfer